Normalde Youtube’dan sitenize eklediğiniz videolar Youtube’un varsayılan embed (gömme) rengi olan siyahtır. Yani youtube.com‘daki oynatıcının aynısıdır. Ama sitesi benimki gibi daha çok beyaz ağırlıklı olanlar için sitede herhangi bir yazıda gömülü olan bu siyah Youtube player çok garip kaçar. Beyaz ve tonlarının ortasında kapkara bir şey biraz görselliği de zedeliyor.

Bu Youtube oynatıcısını beyaz şekilde gömmek ise gayet kolay. Youtube’dan alacağımız embed kodunun içeriğine sadece birkaç harf eklememize bağlı. Öncelikle videomuzun embed koduna ulaşalım. Mesela, embed kodumuz şöyle olsun:

<iframe src="http://www.youtube.com/embed/yAiIILC5MuI?rel=0" height="263" width="468" allowfullscreen="" frameborder="0"></iframe>

Bu koda eklememiz gerek şey ise şöyle:

<iframe src="http://www.youtube.com/embed/yAiIILC5MuI?theme=light" height="263" width="468" allowfullscreen="" frameborder="0"></iframe>

Yani video bağlantısının sonundaki soru işaretinden sonra rel=0‘ı silip yerine theme=light‘ı ekliyoruz. Sonuç olarak embed olarak sitenize gömdüğünüz örnek Youtube videosu (teknoseyir) şu şekilde gözüküyor:

youtube player beyaz embed kodu