"Enter"a basıp içeriğe geçin

WD Elements 1 TB 2.5″ harici disk incelemesi

wd western digital harici taşınabilir-diskWestern Digital’in Elements serisinden bir harici taşınabilir disk. 2,5 inç boyutlarında ve ağırlığı da yaklaşık olarak 200 gr. Boyutlarının ve ağırlığının getirmiş olduğu özellikler sayesinde taşınması da gayet kolay. Gerek kalitesi gerekse fiyatıyla kullanıcılar tarafından oldukça tercih edilen bir model. (Model: WDBPCK0010BBK-ESSN)

USB 3.0 bağlantı noktasının bulunması, USB 3 girişi olan bilgisayarla hız açısından büyük bir avantaj sağlıyor. Aynı zamanda bu port, USB 2.0’a destek veriyor ve USB 3 girişi olmayan bilgisayarlarla da uyumlu çalışıyor. Tak ve çalıştır (plug and play) mantığı var. Kutu içerisinde gelen USB 3.0 kabloyu diske takıp bilgisayara bağlayınca normal bir USB bellekmiş gibi görüyor. Ürünün yanında ise herhangi bir yazılım verilmiyor.

Kutuya değinmişken içinden neler çıktığını belirtelim: hızlı kullanım kılavuzu, garanti belgesi, USB 3.0 kablosu ve harici disk. Diskin zarar görmemesi için kutu içinde sert kartonumsu bir yapı onu koruyor.

wd elements

Harici taşınabilir diskin genel görünümü bu şekilde. Yan taraflar parlak, üst ve alt taraflar ise mat. Tasarımı ise oldukça şık gözüküyor. Üst tarafta tam ortada ise, Western Digital’in logosu yer alıyor. Gördüğünüz gibi USB 3.0 portunun yanında bir de ışık mevcut. Bilgisayara bağladığınızda, diskin çalıştığına dair bu ışık beyaz şekilde yanıyor.

wd western digital harici taşınabilir disk

Kasası her ne kadar plastik olsa da, sağlamlık hissiyatı veriyor. Hiçbir şekilde gacır gucur etmiyor. Ayrıca diski fiziksel olarak açabilmek için dışarıda vidadır falan, hiçbir şey yok.

Avuçiçine rahatlıkla sığıyor. Ayrıca ceket iç ceplerine de kolayca girebiliyor. Hatta biraz zorlarsak, büyük gömlek ceplerine de girecek şekilde, ama tabii kim gömlek cebinde harici disk taşımak ister?

Son olarak, harici disk alırken en önemli kriter olan okuma/yazma hızlarına değinelim. Üç farklı program ile denetleyeceğiz. Çünkü bu yazılımlar, birbirlerinden farklı sonuçlar verebiliyor. Bu değerleriyle birbirleriyle karşılaştırarak en mantıklı sonuçlara ulaşıyoruz.

CrystalDiskMark

USB 2.0 > okuma: 34 MB/s – yazma: 32 MB/s
USB 3.0 > okuma: 92 MB/s – yazma: 91 MB/s

ATTO Disk Benchmark

USB 2.0 > okuma: 36 MB/s – yazma: 34 MB/s
USB 3.0 > okuma: 86 MB/s – yazma: 84 MB/s

HD Tune

USB 2.0 > okuma: 33 MB/s – yazma: 31 MB/s
USB 3.0 > okuma: 72 MB/s – yazma: 88 MB/s

Bu değerlerden anlıyoruz ki, USB 3.0 normal bildiğimiz kaç küsür yıldan beri kullandığımız USB’yi ezip geçmiş. Eğer bilgisayarınızda USB 3.0 desteği ve girişi bulunuyorsa, WD Elements’in hızı yeterince işinizi görecektir.

Fiyat açısından ise diğer rakiplerine göre iyi sayılabilecek bir noktadı. Şu an (19 Mayıs 2013) fiyatı -arayıp da en ucuzunu bulduğum yerde- 159 lira. Bu özellikte bir taşınabilir disk için fiyatı fena sayılmaz. Tasarım, performans ve dayanıklılık unsurlarını bir araya getirdiğimizde bu disk, pek çok kullanıcının işlerini kolayca yerine getirebilecektir.

Scroll Up

Send this to a friend