"Enter"a basıp içeriğe geçin

Web/grafik tasarım için yararlı kaynaklar

Web/grafik tasarım ile uğraşanların karşılaştığı sıkıntılardan en büyüğü kaynak bulamamaktır. Özellikle henüz bu işin başında olanlar, yani acemi/amatörler için her kaynak birer servet niteliğindedir. Tabii Türk tasarımcılar için iş biraz daha sıkıntılı, fazla Türkçe kaynak yok. Bu konuda da daha çok İngilizce kaynaklara değineceğim ama korkmayın, çoğu şeyi rahat rahat anlayacaksınız. Şimdi web/grafik tasarımcılar için yararlı olabilecek kaynaklara geçelim:

Web/grafik tasarım kaynakları

W3Schools: İçerisinde HTML, HTML5, CSS, CSS3, JavaScript, jQuery, PHP, ASP vs. hakkında temel ve ileri düzeyde bilgiler bulunan bir site. Oldukça sade bir yapıda olan sitede, birçok uygulamayı de sitenizde denemeden W3Schools üzerinde deneyerek görebiliyorsunuz. Kısacası her tasarımcısının el çantasında (yer imleri) bulunması gerekiyor.

Designer Today: Genellikle Adobe (Photoshop, InDesign, After Effects vs.) ürünleri ve girek grafik/web tasarım programları (CorelDraw, Xara Extreme, PhotoPaint vs.) üzerine eğitimlerin yer aldığı bir site. Görsel medyalarla destekli bir site olduğu için İngilizce bilmeseniz dahi zorlanmayacağınızı tahmin ediyorum.

365psd: Birbirinden farklı PSD dosyalarının yayımlandığı, yılın her günü değişik, ücretsiz bi’ PSD dosyasının sunulduğu site.

IconArchive: Birçok simge ve simge setinin bulunduğu, ücretsiz indirilmelere açık bir site. Sitenizde kullanacağınız ikonlar için ziyaret edebilirsiniz.

Bu siteler belli başlı temel siteler. Aşağıya yazacak olduklarım internet üzerinde bulabildiğim, görebildiğim web/grafik tasarımcılar için işe yarar kaynakların kategorilere göre ayrılmış halidir.

Benim kullandığım, aklıma gelen ve küçük araştırmalarım sonucu bulabildiklerim bunlar. Sizin de aklınıza gelen başka kaynaklar varsa yorum olarak belirtebilirsiniz, böylelikle yazıya eklerim.

Scroll Up

Send this to a friend