"Enter"a basıp içeriğe geçin

Walter Wallet cüzdan/kartlık incelemesi

Upuzun bir aranın ardından, bir yazıyla, ürün incelemesiyle karşınızdayım. Şöyle bir baktım da yazmayalı birkaç sene olmuş. Dikkatinizi çektiği üzere, sitenin her şeyi değişti, arayüzü, teması, hatta logosu. Ama bi adam ruhu capcanlı şekilde burada! Bu kuru laf kalabalığını bir köşeye koyup yazının asıl amacına gelelim.

Bugünün inceleme ürünü, bir cüzdan/kartlık. Bir cüzdan mı ya da bir kartlık mı demek yerinde olur, hâlâ karar verebilmiş değilim. Niçin yeni bir “cüzdan” arayışı içinde olduğumu anlatmakla başlamak yerinde olacak. Yaklaşık 3 yıldır kullandığım cüzdanım Matraş’ın deriden imal edilmiş oldukça çok kart gözü olan, bozuk paraları koymak için ayrı bir cebi olan, birkaç ayrı gizli bölümü olan standart bir erkek cüzdanıydı. Her şeyi içine alabiliyor ve rahatlıkla taşıyabiliyordu. Peki her şey böyle iyiyken güzelken nereden çıktı bu yeni cüzdan sevdası? Hemen anlatayım efendim: Kabaydı, büyüktü ve en önemlisi, popomu acıtıyordu. Sadece otururken değil, yürürken bile acıtıyordu. İçine aldığı kartlarla, paralarla, ıvır zıvırlarla o kadar çok kalınlaşmıştı ki, pantolonun arka cebinde taşımak benim için adeta bir işkence halini alıyordu. Pantolonun ön cebinde ise, neredeyse 4 tane iPhone 5’i üst üste koymuş kadar bir şişkinlik yaratıyordu. Tüm bu sebepler yeni bir cüzdan/kartlık arayışı içine girmeme sebep oldu.

Walter Wallet

Walter Wallet

Piyasada alternatif oldukça fazlaydı. Standart deri cüzdanlar, deri kartlıklar, plastik kartlıklar, boyut boyut, şekil şekil ve en önemlisi de fiyat skalası olarak her bütçeye gelemeyecek biçimlerde. Araştırmalarıma sadece Türkiye odaklı değil yurt dışını da işin içine katarak devam ettim. Uzun arayışlar sonucu ulaştığım sonuç: Walter Wallet. İlk olarak Walter Wallet’ın temel özelliklerine değinelim sonra bir son kullanıcı olarak tecrübelerimi de aktaracağım.

Walter Wallet kutu içeriği

Walter WalletÖzelliklerden önce hemencik kutu içeriğine bakalım: Kartondan Walter Wallet boyutunda bir kutu, Walter Wallet ve kartondan bir kullanım kılavuzu. Hepsi bu, fazlasına da gerek yok inanın.

Genel özellikler

Ürünün hammaddesi plastik. Ama plastik derken ikinci sınıf plastikleri kastetmiyorum. Gayet sağlam, kırılmayacak kalınlıkta, esneme payına sahip olan bir plastik. Ha tabii bir de alüminyum seçeneği var ama plastik olanı daha çok beğendiğimi söylemeliyim.

6 farklı renk seçeneği var. Siyah, lacivert, kahverengi, kırmızı, yeşil ve beyaz. Ama tabii biz erkeklerin renk bakış açısıyla böyle. Yoksa renklere de ilginç isimler vermişler: Way black, true blue, paper brown, jet red, bright white ve fresh mint. Benim sahip olduğum ürün: mavi (true blue) renkte.

Walter Wallet

Walter Wallet ile 7 farklı kartı yanınızda taşıyabiliyorsunuz. Ama kabartmasız 7 kart. Öteki türlü ne yazık ki 5 tane kabartmalı kartı alabiliyor. Kombinasyonları şu şekilde çoğaltabiliriz: 3 kabartmalı + 3 kabartmasız kart, 2 kabartmalı + 4 kabartmasız kart şeklinde.

Walter Wallet’ın arka tarafında kartvizit koymak ve kâğıt para taşımak için bir göz var. Çokça kartvizitim olmadığı için deneme fırsatım olmadı ama rahatlıkla 7-8 kartvizit sığabilir arka tarafa ya da 5 tane kâğıt paraya kadar alabilir. Veya 4 kağıt para + 2 kartvizit veya 3 kağıt para + 4 kartvizit şeklinde örnekler çoğaltılabilir. Yeri gelmişken para/kartvizit gözü, kart gözünden az daha dar. Yani oraya da bir kart koyarım diye düşünmeyin.

Ağırlık da önemli bir kriter. Eminim ki çoğumuz  telefonumuzdan ağır cüzdanlar taşıyoruz. Walter Wallet’ın ağırlığı 30 gram. Alüminyum olanının ağırlığı da 68 gram. oldukça hafif olduklarını belirtmeliyim. Uzunluk 90 mm. genişlik 65 mm derinlik de 15,4 mm.

Ürünü tercih sebebi yapan şey ise, stack and slide özelliği. Bunu kabaca tut ve kaydır veya yığınla ve kaydır olarak dilimize çevirebiliriz. Kartlarınızı, kartvizitlerinizi ve kâğıt paralarınızı Walter’ınıza koyduktan sonra cüzdanın altındaki kubbe şeklinde yere baş parmağınız üst tarafa da diğer parmaklarınız gelecek şekilde, yukarı yönde  kaydırıyorsunuz ve tüm kart, kartvizit ve paralarınız sıralanmış bir şekilde karşınızda! Yazarak ne kadar iyi anlatabildim bilmiyorum ama çalışma mantığı aşağıdaki gibi:

Walter Wallet

1. Kartları tut ve yerleştir
2. Kavrayıp yukarı sürükle.
3. Kartları serbest bırak

Tasarım

İlk olarak genel dizaynı söyleyeyim. Minimal, kompakt ve basit yapıda. Gereksiz bir şey yok. Hatlar sert ve sivri değil aksine yumuşatılmış şekilde. Walter Wallet’ı ilk elinize aldığınızda ucuz bir plastiğe dokunmuş gibi değil de, premium bir ürün almış gibi bir hisse kapılıyorsunuz. Şu an piyasada olan ürün, aslında Walter’ın ikinci sürümü. İlk sürümde bir sorun yüzünden kırılma problemleri varmış ama bu ikinci sürümde kimseden bir şikayet duymadım. Şu an dünyada ve Türkiyede satılan Walter Wallet ürünleri de hep ikinci sürüm. Kart ve para/kartvizit gözleri birbirine yapıştırma değil de vide ile tutturulmuş, bu da dayanıklılığı sağlayan bir başka etken.

Farklı bir konu olarak tercih edilen renklerden bahsetmek istiyorum. Renklerin hepsi albeni albeni diye bağırıyor. Renkler düz mavi, düz kırmızı, düz siyah vb. değil de tonlamalara sahip olduğu için midir bilmiyorum ama göze çok hoş gelen bir yapısı var. Sadece alüminyumda renk seçeneği yok doğal olarak.

Walter Wallet

Walter’ın sola bakan yüzünde görünür görünmez şekilde WALTER yazıyor. Bir de ön yüzünde Walter Wallet’ın simgesi olan “W” harfini görüyorsunuz. Arka tarafta yer alan para/kartvizit gözünden dörde katlayarak koymuş olduğunuz paralarınızın düşme riski yok. 5₺ için de 200₺ için de bu dediğim geçerli.

Walter Wallet ile 2 haftalık tecrübe

Yaklaşık 2 haftadan bu yana Walter Wallet’ı aktif olarak kullanıyorum. Genelde kartvizit taşımıyorum, yanımda sürekli taşıdığım 2 kredi kartı, ehliyet, 2 banka kartı var. 2-3 tane de banknot bulunduruyorum. Yeri gelmişken söyleyeyim eğer tek banknot koyarsanız hemen düşer. En aşağı 2 banknot bulundurmalısınız yahut 1 banknot + 3-4 kartvizit şeklinde de olabilir. Kart yeri konusunda aynı şeyi söyleyemem. İster 1 tane kart koyun isterseniz 7 tane, hiçbir şekilde düşmüyor. Birkaç kere cebimden çıkartırken yere düşürdüm hiçbir şekilde çıkma, etrafa saçılma gibi bir durum söz konusu olmadı.

Kart gözünde en üstte kalan kart, “hızlı erişim” kartı olarak düşünülmüş. Stack and slide olayını yapmadan, sadece parmağınızla hafif yukarı iterek karta erişebiliyorsunuz ve tek bir kart için diğer kartları da çıkartmanız gerekmiyor. Para/kartvizit gözü de tek bir parmakla kartvizit/para çıkacak şekilde tasarlanmış. Ama bir başka senaryo daha var. Stack and slide yaparsanız, kartlarla birlikte para/kartvizit de geliyor.

Walter Wallet

E peki ya bozuk paralar? Walter’da bozuk para olayı yok, yani bozuk paraları koymamız için bir göz vs. yok. Zaten olsaydı şu anki kompakt yapısından eser kalmazdı. Tam bir baş belası olan bozuk paralar için benim çözümüm şu şekilde: Eğer ki alışveriş küsuratlı ise ödemeyi kredi kartından veya banka kartından geçiyorum. Tabii eğer kart ile ödeme imkanım varsa, ama yoksa, işte orada el mahkum aldığımız bozuk paraları paşa paşa cebimize atıyoruz, biz yürüdükçe onlar da şıngır mıngır ötüyor.

Yeni nesil kimlik kartları, yeni nesil ehliyetler, onlar sığmıyorlar mı Walter’a? Pek tabii sığıyorlar efendim. O devasa büyüklükteki nüfus cüzdanlarından sonra yavaş yavaş hayatımıza giren kimlik kartlarımızın boyutları standart bir kredi kartı boyutunda olduğundan sıkıntı çıkarmadan kart gözüne sığabiliyor. Ulaşım kartları falan da aynı şekilde. Mesela İzmirimkart ulaşım kartı da diğer kartlarla aynı boyutta olduğu için gayet rahat sığabiliyor.

Düşünenler için söylüyorum klasik cüzdanlar gibi pantolon arka cebinde taşımayı düşünmeyin Walter’ı. Taşınmaz mı, elbet taşınır fakat pek rahat etmezsiniz. En güzeli ön cepler. Madem böyle bir ürün alarak yılların alışkanlığı olan deri cüzdandan vazgeçtiniz, olmuşken tam olsun bu alışkanlığınızı değiştirin ve Walter’ı ön cebinizde taşıyın. Merak etmeyin, şişkin bir görüntü oluşturmuyor ve rahatsız da etmiyor.

Son değerlendirme ve fiyat

Walter, artık kalın, ağır, biçimsiz cüzdan taşımaktan yorulmuş, kıçını başını rahatsız eden klasik cüzdana elveda etmek isteyen açıkçası biraz da genç yaş aralığındaki insanlara hitap eden bir cüzdan. Minimal ve fazla yer kaplamayan bir tasarıma sahip. 7 taneye kadar kart alabiliyor, banknot ve kartvizit de… Bozuk para için aynısını söyleyemiyorum ne yazık ki, ama çözümünü de belirttim yukarıda. Bence kesinlikle şans vermeniz gereken yenilikçi bir ürün.

Türkiye fiyatı: 59₺. Yurtdışında resmi mağazasında satış fiyatı da 15€. Şaşırdınız değil mi? Hep yurt dışı ile arasında uçurum fark olan ürünlere alışığız. Burada durum tam tersi. Artan euro kuru ile birlikte, Türkiye fiyatı daha da ucuza geliyor diyebilirim, ayrıca 2 yıllık garantisi ve hızlı/ücretsiz gönderim seçenekleri ile birlikte gerçekten de fena sayılmayacak bir fiyata sahip. Ne? Efendim? Ulan bir plastik kartlığa 59₺ verilir mi be! dediğinizi duyar gibiyim. Henüz denememiş, kullanmamış olduğunuz için bu şekilde söylenmeniz normal. Tam bir reklamcı gibi mi konuştum şimdi ben?

59₺ plastik Walter Wallet için olan fiyatı. Alüminyumda işler bir farklılaşıyor. Pahalı sayılabilecek 139₺ fiyatı karşımıza çıkıyor. Yurtdışı fiyatı da 39€. Yani Türkiye’ye özgü bir şey değil alüminyum Walter Wallet’ın pahalı olması. Türkiye ithalatçısı İnter Lisans. Ürünleri Türkiyeye ithal eden ve 2 yıl garanti sağlayan da kendileri. Zaten bu tür ürünlerde bir bozulma, fabrikasyona bağlı kırılma vs. durumlarında tamir durumu olamayacağından direkt ürün değişimi olur şeklinde olur diye düşünüyorum.

Walter Wallet

Alüminyum Walter Wallet incelemesini yapamıyorum çünkü elimde yok. Olur da İnter Lisans temin ederse onu da ayrı bir yazıda detaylı şekilde hem inceleyip hem de plastik Walter Wallet’la karşılaştırmasını yapabilirim. Ürünü n11, gittigidiyor, hepsiburada gibi satış yerlerinden edinebilirsiniz.

Sanıyorum, size Walter Wallet’ı anlatabildim. Aklıma gelen her şeye değinmeye çalıştım, atladığım yerler olabilir. Merak ettiklerinizi yorum olarak aşağıdan sorabilir, fikir alışverişinde bulunabilirsiniz. Yazının başında ne demiştim? bi adam ruhu burada! hem de capcanlı şekilde.

Scroll Up

Send this to a friend