"Enter"a basıp içeriğe geçin

Verimlilik için yapılması gerekenler

1. İşinizin özellikle üretkenlik, yaratıcılık gerektiren bölümlerini en verimli olabildiğiniz saatlere saklayın. Verimlilik, süreci iyi yönetebilmektir.

2. Yapılacak listenizdeki bazı şeyleri silin. Örneğin: Çorap ütüleme robotu için fiyat araştırması yap.

3.  Trello gibi çevrimiçi bir araç kullanın. Trello, ücretsiz bir proje yönetimi/çoklu iş yürütme web uygulamasıdır. Android, iPhone ve Windows 8 tablet uygulaması da var. Trello ya da benzeri uygulamalar ile yaklaşan son teslim tarihleri için alarm da kurabilirsiniz.

4. Benzer işleri bir arada halledin. Örneğin, telefon ile aramanız gereken kişileri art arda arayabileceğiniz bir saat dilimini belirlemek gibi…

verimlilik5. Pareto ilkesini kullanın. Hayatın her alanında geçerli olan bu 80/20 ilkesi, “önemli azın yasası“dır. Örneğin: “Eylemlerimizin %20’si, hedeflerimizin %80’ine ulaşmamızı sağlar.” yahut “Satışların yüzde sekseni, müşterilerin yüzde yirmisinden gelir.” gibi… Bu ilke yapılacaklar listenizi kısaltmanıza ve önceliklerinizi belirlemenize yardımcı olabilir.

6. Kendinizle yarışın. Misâl, blog yazarken daha hızlı olup olamayacağınızı tartmak için saati kurun.

7. Sosyal yaşamınızda insiyatifi elinize alın. Her davete katılırsanız işlerinizi asla bitiremezsiniz. Kısaca “hayır” sözcüğünü kullanmanız gerektiği zaman kullanın.

8. Bunlar size kendi çözümleriniz için fikir verebilecek birer öneri. Kendinize uygun en iyi yöntemleri siz keşfedebilirsiniz.

Scroll Up

Send this to a friend