"Enter"a basıp içeriğe geçin

Uzun yolculuklarda zaman değerlendirme yolları

Okuduğum fakültenin evime uzak olması sebebiyle, günde yaklaşık üç saatim yollarda geçiyor. Tek vasıta da değil, iki vasıta ile gidiyorum. Günümün sekizde birinin hatta uykuyu çıkarırsak neredeyse beşte birinin yollarda geçmesi, yolculuk sırasında boşa geçen zaman değerlendirme konusunda beni harekete geçirdi.

Eğitim fakültesine ilk başladığım sıralarda, yolculuk sırasında yaptığım tek şey etrafı gözlemekti. Sahili, esnafı, dükkanları, araçları vs. Bir süre sonra baktım ki, böyle olmayacak. Bu kadar saatim heba oluyor, bir şeyler yapmak gerekli dedim, kendimce. Bir takım şeyler düşündüm.

Müzik

İlk aklıma gelen, müzikçalar (Sandisk Sansa Clip+) edinmek oldu. Telefondan müzik dinlemek pek bana göre değil. Hem telefonun şarjını sömürüyor hem de verimli olmuyor. Müzikçalara yalnızca şarkı doldurmuyorum, aynı zaman podcastler de yüklüyorum. Hatta bazı izlemediğim filmleri ses formatına çevirip müzikçalara atıyorum, yolda giderken dinlemesi çok iyi oluyor, hani her şeyi kafanızda kurguluyorsunuz falan ya…

Kitap, dergi ve dahası

İkinci bir seçenek, kitap okumak. Oldukça klasik gibi görünebilir ama yolculukları keyifli hale getirebiliyor. Ama bu durum, tıkabasa olan otobüse binen ben gibi adamlar için geçerli değil. Ayakta durmakta dahi zorlanırken bir de bir elimizde kitapla… Olacak iş değil. Kitap okumak seçeneğinin içine girer mi bilmiyorum ama; karikatür, bilim vs. dergisi okumak da iyi.

İnternet

Başka bir yol da, telefon/tablet vs. cihazınızla internette dolaşmak. Sonuçta günümüz cihazları yetenekli az buçuk. İnternette dolaşabilir, e-posta vs. işlerinizi halledebilir, merak ettiğiniz şeyler bakıp e-kitap falan okuyabilirsiniz.

Oyun

Son olarak aklıma gelen, oyun oynamak. Ben pek hoşlanmam ama delisi olan insanlar var. Telefon/tablet üzerinden, hatta işi ilerleterek PSP ile falan oynamak uzun yolculuklardaki can sıkıcılığını bir nebze olsun azaltacaktır.

Şimdilik benim aklıma gelenler bunlar. Siz, eğer uzun yol yolcusuysanız, vaktinizi nasıl değerlendiriyorsunuz? Yorum olarak her türlü görüşe, tavsiyeye açığım.

Scroll Up

Send this to a friend