"Enter"a basıp içeriğe geçin

Üşengeçler için yemek #1: Makarna

Benim gibi üşengeç olan ve yemek, atıştırmak için fazla zaman harcamak istemeyen adamlar için hazırladığım bu yemek yapma serisinin ilki, makarna! Makarna adeta bir kurtarıcı, pek de doyurucu, hem vakit istemez hem de en ucuzu! Oldukça kafiyeli oldu ha. Neyse yemeğimizi yapmaya koyulalım. Bir öğrenci yemeği…

Makarna için gerekenler

İlk olarak adettendir, gerekli malzemeleri vereyim: bir kutu/poşet (500 gr) makarna, su, tuz. Hepsi bu kadar.

Eğer tek kişiyseniz 500 gramlık makarnanın üçte biri sizin için yeterli olacaktır, en azından tıka basa doyuruyor adamı bu kadarı. Şimdi asıl aşamaya geçelim.

Makarnanın yapılışı

Tenceremize, tencerenin dörtte üçünü dolduracak kadar su ekleyelim. Tenceremizdeki suyu kaynayana kadar ocakta tutalım. Kaynayınca atını kısın. Sonra (üç beş çay kaşığı) tuz ekleyip karıştırın. Ardından hemen makarnayı ilave edelim.  Makarnayı dakikada bir karıştırın. Karıştırın ki, makarna birbirine yapışmasın. Muhtemelen on dakika geçmeden hazır olacak. Ama karıştırmaları es geçmeyin.

Hatta arada tadına bakın, ben öyle yapıyorum. Makarnamız piştikten sonra, bi’ süzgeç yardımıyla suyundan arındırın. Hatta üstüne bir de soğuk su gezdirin. Makarnalar birbirine yapışmasın diye de, az bi’ şey karıştırın. Sonra da afiyetle yiyin.

Makarnamızın sosu içinse, ne sosu arkadaşım? Zaten üşengeç adamsın. Hem sade daha güzel. Sosa mosa gerek yok.

Düzeltme: Tuzu, makarnayı ekledikten sonra katıyoruz. Ayrıca makarnalar birbirine yapışmasınlar diye, zeytinyağı da katabilirmişiz. Sağ ol Fatma.
Scroll Up

Send this to a friend