"Enter"a basıp içeriğe geçin

Alaşehir’e trenle bir yolculuk

Uzun zamandır trene binmemiştim. En son bindiğimde ortaokuldaydım sanırım. Aslında trenle seyahat etmeyi seviyorum, ama bazı olumsuz yönleri de yok değil. Özellikle bayram veya önemli günler öncesi, sonrası olan aşırı kalabalık. Ama Alaşehir için en iyi seçim yine de, tren olacaktı. Trene binen çingen(e) ve Mezopotamyalıların verdiği rahatsızlık falan filan… Trene karşı –sevsem de– içimde bir hoşnutsuzluk uyandırmıştı. (Evet, ben ırkçıyım, birazcık ama!)

Niye Alaşehir için tren ile seyahat?

Gerek otobüs fiyatlarının pahalılığı gerekse bulunduğum yerden (Çiğli), otogara varmak tam bir işkence olduğu için treni tekrar deneyeyim dedim. Çiğli’den otogara varmak için 3 ya da 4 araç değiştirmem gerektiğinden, otogara varmam bir buçuk saatimi alıyordu. Otogardan da Alaşehir iki saat sürüyor. Toplamda üç buçuk – dört saate mal olacak bir şey için üstüne üstlük bir de fazladan para verecektim.

Tren en iyisi olacaktı, öyle de yaptım. Sabah yedide kalkacak tren için biraz erken uyanmam gerekti. Uzun zamandır bu saatte kalkmamıştım. Her neyse, bileti aldım. Yedi liraymış. Ama beni asıl şaşırtan biletin üzerinde vagon ve koltuk numarası yazması oldu. Aynı otobüslerdeki gibi… En son bindiğimde yeşil kartondan küçük bi’ bilet veriliyordu, bu sefer kağıttan bilgisayar ortamından basılmış üzerinde her detayın yer aldığı bi’ bilet verdiler.

Yolculuk da gayet rahattı. Ertesi gün öğrenciler on beş tatilden çıkıp okula başlayacak olmalarına rağmen bomboş bile diyebilirim. Tek sıkıntı içerisinin biraz sıcak olmasıydı. Hatta öyle ki, bu kış gününde pencereleri açmak zorunda kaldık. Onun dışında her şey güzeldi. Bundan sonra treni sıkça kullanırım diye düşünüyorum.

Seyahat sırasınca dikkatimi en çok çeken şey, Emiralem’in biraz ilerisindeki mezarlık oldu. Mezarlığın adını okumama rağmen şu an hatırlayamasam da, hayatımda o kadar şirin mezarlık görmedim. Ne kadar ferah ne kadar huzur doluydu anlatamam. Hatta şöyle söyleyeyim, mezarlığı görünce bir an için ölesim geldi. Mezarlığı görseniz, ölmek istersiniz. Durum o yani…

Çiğli’den Alaşehir üç saat sürdü. Otogara gidip otobüsle gitseydim yarım saat fazla sürecekti üstüne bir de fazladan para vermiş olacaktım. Konfor konusunda bir şey demem gerekirse, tren sanki daha iyi geldi bana. Tabii bu kişiden kişiye değişir. Alaşehir izlenimleri de başka bir yazıda mutlaka paylaşacağım.

Scroll Up

Send this to a friend