"Enter"a basıp içeriğe geçin

Takım çantamdaki alet edevatlar

Başlık biraz yanıltıcı olabilir, kısaca açıklamakla yazıma başlamak yerinde olacak. Nasıl ki, tamirci/tesisatçı için takım çantası neyse, onun içindeki alet edevatlar nasıl vazgeçilmezse, benim de “sosyal” daha doğrusu asosyal yaşantımda kullandığım teknolojik ürünlerim de benim için geçilmez şeyler.

teknolojik ürünlerim

Bu yazımda artık çoğumuzun -ne yazık ki- günlük hayatının ayrılmaz bir parçası haline gelen -kullandığım- teknolojik aygıtlar üzerinde duracağım.

Apple Macbook Pro

macbook pro retinaOldukça uzun süren dizüstü bilgisayar arayışı maratonundan ümraniye escort sonra bulabildiğim adam akıllı tek alet. Aslında aklımda uzun süreden beri bir Apple bilgisayar almak vardı. Fakat fiyatlar öylesine yüksekti ki, sürekli sürekli erteliyordum. Sonunda Vatan Bilgisayar’ın yüzde 30 indirimine denk getirdim, üstüne de Apple’ın geleneksel öğrenci indirim denk gelince, oldukça makul bir fiyata denk geldi.

Kullanığım model, Macbook Pro (retina) 13. 2.5 GHz i5 işlemci, 128 GB flash bellek, 2560*1600 çözünürlük, 8 GB RAM gibi ekran dışında standart özellikler var. Macbook Pro (retina) incelememi başka yazımda bir bulabileceksiniz. Birkaç kritik noktaya değinmeden de geçmeyeyim. Tahmin ettiğiniz gibi, ekran harikulade. Ne kadar yaklaşırsanız yaklaşın çıplak gözle pikselleri fark etmenize ihtimal vermiyorum. Ayrıca diski HDD değil de SSD olduğu için hızı mükemmel. Tek sorun boyutunun biraz ufak olması, ama 1 TB’lık harici diskim bu açığı gideriyor.

Macbook’larda olay donanımdan ziyade yazılımda. Yani Mac OS’da. Cihazımda şu an Mac OS X 10.8.5 kullanıyor. Onlarca yıldır Windows kullanan birisi olarak söyleyebilirim ki, boşuna yaşamışım buncadır. “Yağ gibi akıyor” diye bir tabir vardır ya, tam olarak bu cihaz için. Bunun hakkında daha fazlasını detaylı yazımda bulabileceksiniz.

Samsung Galaxy S II

Aslında bu cihazı pek severek kullandığım söylenemez. Artık Android doyum vermemeye başladı. Sürekli bir şeyler sorunlar çıkartıyor. Dahası da Samsung güncelleme desteğini çekti. Elimde imkan olsa, ilk işim Android’den kurtulmak olurdu sanırım. Ne var ki, amateur yazılım geliştiriciler sağ olsun. Halen bu cihaz için bir şeyler çıkartıyorlar.

Sandisk Sansa Clip+

Biricik müzikçalarım. İki renkli ekranı, 13-14 saat pil ömrü, mükemmel ses berraklığı sayesinde günlük yolculuklarımın arkadaşıdır. Cihazın elime ulaşması için, kendi değerinin yarısı kadar kargo ücreti versem de, bunu sonuna kadar çıkardığına inanıyorum.

Ayrıca üzerine Rockbox kurulabildiği için yapabileceklerinizin bir sınırı yok. Sandisk Sansa Clip+ incelememe bakabilirsiniz →

WD Elements 1 TB taşınabilir disk

Her ne kadar yarısını dolduramasam da, almamın üzerinden neredeyse 6 ay geçmesine rağmen halen benim aldığım fiyatın yakınına bile düşmeyen bu diskin hızı 5400 rpm (disk devir hızı) için gayet makul. Tek kusuru az sesli olması sanki. Yani Macbook Pro’mun çıtı çıkmaz, ama bu diskin çıkıyor, uğultulu bir şekilde. WD Elements 1 GB taşınabilir disk incelememe bakabilirsiniz →

Logitech S220 2.1 hoparlör

Bimden 45 liraya aldığımda bu kadar üst düzey bir şey beklemiyordum. Fiyat/performans olarak kraldır diyebilirim. Oldukça yüksek bir ses çıkış gücü var ve ne kadar sesi artırırsanız arttırın, seste bir çatlama veya bozukluk olmuyor. Tasarımı da fena değil hani. 2.1 isteyenlerin daha fazla para vermesine gerek yok kesinlikle.

Scroll Up

Send this to a friend