"Enter"a basıp içeriğe geçin

Sony MH650c kulaklık incelemesi

Uzun süren kulaklık arayışlarımın neticesi, Sony kulakiçi MH650c. Bu kulaklık Xperia serisi Sony telefonlarla bir gelen kulaklık, o yüzden oldukça gözardı edilen bir model. Bu kulaklığa sahip olmak için illa ki, Sony telefon almamıza gerek yok tabii. eBay üzerinde satan birçok satıcı mevcut.

Standart 3.5 mm girişli kulaklıklardan. Kulakiçi denilen türden. Yani kulaklığın kulağınızda durabilmesi için, kulağınızın iç kısmına biraz girmesi hatta sıkışması gerekiyor. İlk başlarda kulakiçi kulaklığı alışmayan ben için oldukça sıkıntılı bir durumdu bu. Kulaklık sürekli kulağımdan düşüyor, bir türlü yerinde durmuyordu. Ama zamanla o sorun da halloluyor.

Sony kulakiçi tasarımı

Tasarımı ise oldukça sade ve basit. Kulaklığın baş kısmının dış tarafı piano black denilen parlak siyah iç tarafı ise mat siyah. Jack denen  bağlantı kısmı L şeklinde yani düz değil. Bunun avantajı kabloyu az buçuk katlayarak kullananlar için kablo ömrünü biraz da olsa uzatması.

Sony MH650 kulaklık

Kulaklıkta mikrofon da yer alıyor. Cep telefonunuzla kullanmak isterseniz işinize yarayacak bir şey. Kulaklığın yanında 3 adet de başlık çıkıyor, kulağınızın içinin büyüklüğüne göre küçük, orta ve büyük boy olarak. Kablosu vs. plastikten ama öyle dandik sayılamayacak plastikten. Ürünün üretildiği yer ise, tahmin ettiğiniz üzere Çin.

Ses kalitesine gelecek olursak, oldukça tatminkar olduğunu söyleyebilirim. Hani bazı kulaklar vardır ya bassın bol olduğu şarkılarda iyidir ya da tizin bol olduğu şarkılarda iyidir. Sony M650c’de olay tamamen farklı. Deneme amacıyla Rammstein’in Du Hast, Ich Will gibi şarkılarıyla tecrübe ettim ki, bass işini gerçekten iyi beceriyor bu kulaklık. Tiz ya da daha doğru bir ifadeyle sözün önplanda olduğu ses dosyaların da oldukça iyi. Ben sıklıkla podcast, sesli kitap dinleyen biriyimdir, bu açıdan beni gayet doyuruyor. Gerek berraklık gerekse ses yüksekliği fena diyemeyeceğim düzeyde.

Sony MH650c incelemeŞikayetçi olduğum tarafları: Kulaklığın fazla harekete gelememesi. Yani mesela koşu yaparken ben bu kulaklıkla müziğimi de dinlerim diyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü kulaklık kulağınızda duracak gibi değil daha çok sakin, hareketsiz ortamlar için ideal. Bir de kulaklığa takılan başlıklar çok toz kapıyor. Ona çare bulamadım.

Son olarak ise fiyatını söyleyelim. Yazının başında da belirttiğim gibi yurtdışından, eBay’den aldım. Türkiye’de satılmıyor, satanlar da zaten yurtdışından alıp üstüne kârını koyup satıyorlar. Ben 7,90$‘a satın aldım. eBay linkini veremiyorum çünkü ürün satıştan kalıp başka satıcılar tarafından sunuluyor sürekli. Siz eBay’e girip arama kutucuğuna “genuine sony mh650” yazıp aratın. Fiyat sıralamasında en ucuz olanı da alın. Tabii almadan önce satıcının puanına bakmayı unutmayın, ne olur ne olmaz.

Biricik, kıymetli ve bir o kadar akıllı müzikçalarım Sansa Clip+ ile çok uyumlu bir çift olur, güllük gülistanlık geçinip gidiyoruz. bi adam, Sony MH650c’yi şiddetle tavsiye ediyor!

Scroll Up

Send this to a friend