"Enter"a basıp içeriğe geçin

Sandisk Sansa Clip+ incelemesi

Sansa Clip+, Sandisk tarafından 31 Ağustos 2009’da duyurulan müzikçalar. Açıkçası Sandisk’in bu piyasa da olduğundan haberim yoktu, çoğu okuyan gibi. Müzikçalar ihtiyacım için arayış içerisine girdiğim vakitlerde bakmadığım araştırmadığım marka/model kalmadı. Sonunda Sandisk Sansa Clip+ (Sansa Clip Plus) modelinde karar kıldım. Kısaca özelliklerine bakacak olursak eğer şu şekilde:

Sandisk Sansa Clip+ özellikleri

  • 2, 4 veya 8 GB bellek: Alacak olursanız en aşağı 4 GB’lık modeli tavsiye ederim. Ama yine de karar size kalmış, sonuçta belleği arttırabiliyorsunuz.
  • microSD kart yuvası: 32 GB’a kadar destekliyor. Muhtemelen 64’ü de destekleyecektir, bu da tüm müzik arşivinize küçücük bir cihaza sığdırmak demek.
  • 1″ (inç) ekran boyutu: Ekran küçükmüş gibi gelmesin gözünüze. Bu boyutlarda bir müzikçalar için oldukça ideal ve kullanışlı.
  • 15 saate kadar dayanan pil ömrü: Bunu henüz test etme imkanım olmadı ama okuduğum incelemelerde 15 saatten de fazla gittiği yönünde kullanıcı yorumları var.
  • Radyo: Dijital FM alıcısı var ve çekim gücü gayet iyi. Benim gibi radyosuz yapamayanlar için bir artı.
  • Dahili mikrofon (ses kaydı için): Deneme amaçlı yapmış olduğum birkaç kayıtta tahminimin de üstünde berrak bir kayıt oldu. Sesimi gayet net almış ve neredeyse pürüzsüz bir şekilde kaydetmiş.
  • Desteklediği dosya biçimleri: MP3, WMA, WAV, OGG, FLAC ve dahası…

sandisk sansa clip + inceleme

Şimdi kullandığım zaman dilimi içindeki deneyimlerime gelecek olursak:

Sandisk Sansa Clip+ ile üç ay

Öncelikle ses kalitesine değineyim. Oldukça iyi ve tatminkar. Bu kadar küçük aletten nasıl böylesine iyi bir ses çıkar diye düşünüyor insan. Sesin kalitesi yanında yüksekliği de önemli. Çoğu müzikçalarda olan sesin yükseldikçe patlaması sorunu yok. Tabii bu sesi yakalayabilmek için güzel bir kulaklık şart. Kulaklık demişkten yanında verdikleri kulaklık fazla iyi değil. Bu yüzden başka bir kulaklıkla kullanmanızı tavsiye ediyorum. Ekolayzırını keyfinize göre ayarlayabiliyorsunuz.

Tasarım açısından gayet hoş gözüküyor. Tabii bu zevk meselesi ama, çoğunuzun beğeneceğine eminim. Yan taraflarında ses kısıp/açma tuşları da mevcut. Cihazın sağ tarafında 3,5 mm kulaklık girişi ile microSD kart girişi, sol tarafında da microUSB girişi mevcut. Üst tarafta açma/kapama tuşu var. Tuşları küçük gibi gözükmesine rağmen parmakları büyük olan insanların bile rahat kullanabileceği şekilde tasarlanmış. Taşınabilirlik açısından da bundan öte bir cihaz yok diyebilirim. Gözünüzde bir kibrit kutusunu canlandırın. O kibrit kutusundan da daha küçük bir müzikçalar hayal edin. İşte o hayalinizde cihaz şu an kullanmakta olduğum cihaz. Sandisk Sansa Clip +’nın ağırlığı 24,09 gram. Bir de arka tarafında klips var.

Türkçe dil seçeneği mevcut. Başlangıçta cihazı ilk açtığınızda veya daha sonra, ayarlar menüsünden seçebilirsiniz.

Kutusundan çıkanlar: Sandisk Sansa Clip+, Sandisk Sansa standart kulaklık, microUSB kablo (şarj etmek için), hızlı başlangıç kılavuzu (İngilizce ve İtalyanca), kurulum CD’si, 10 $’lık emusic.com kartı (Türkiye’de geçmiyor maalesef).

Fiyat/performans açısından bundan daha iyisi şu an için yok. Ben ürünü amazon’dan 29 dolara aldım. Türkiye’de garantili satan bir yer yok. Yaklaşık 3 haftada elimde oldu. Şimdilik gayet memnunum. Cihaza gelir gelmez güncelleme de yaptım, misler gibi…

Şimdilik diyeceklerim bu kadar, merak ettiğiniz bir şey olursa yorum yazarak sorabilirsiniz. Elimden geldiğince yanıtlamaya çalışırım.

Scroll Up

Send this to a friend