"Enter"a basıp içeriğe geçin

Sandisk Sansa Clip+ için Rockbox kurulumu

Rockbox, müzikçalarlar için geliştirilmiş olan ücretsiz açık kaynak bir yazılım, bir nevî işletim sistemidir. Peki Rockbox ne yapar? Cihazının sesini -her anlamda- değiştirir. Gerek yükseklik gerekse kalite olarak. EQ (ekolayzır) desteği sunar. İçinde ufak tefek uygulamalar ve oyunlar barındırır. Kısacası müzikçalarınızın içinden küçük bir canavar çıkartır.

rockbox

Sansa Clip+‘ya Rockbox yüklemek oldukça basit. Birkaç adımdan oluşuyor. Yükleme öncesi, cihazımızı açıp şu yolları izliyoruz:

Settings (Ayarlar) > System Settings (Sistem Ayarları) > USB Mode (USB Modu) > MSC

Rockbox kurulumu

Şimdi resmi siteden kurulum programını indiriyoruz. RockboxUtilitiy-v1.x.x tarzı bir zip dosyası inecek. Bunu masaüstüne çıkartalım. İçinden çıkan programı çalıştıralım. Şimdi resimler eşliğinde nasıl kurulacağına geçelim. Tabii bu arada, cihazını USB kablosu ile bilgisayara bağlayın.

İlk olarak bizi aşağıdaki ekran karşılayacak. Select your device in the filesystem yazan kısımda müzikçalarınızı bilgisayarınızda hangi harfte gördüğünü seçeceksiniz. Alt kısımda da cihazınızı yani Sansa Clip+’yı seçin ve Ok‘a basarak ilerleyin.

rockbox kurulumu

Sonraki çıkan ekranda Stable Release’i seçin. Yanında tik olan her şeyi seçebilirsiniz, bir sıkıntı olmaz. Ardından Install‘a basın.

rockbox sansa clip+

Sizden cihazınızın orijinal yazılım dosyasını isteyecek. Buradan indirebilirsiniz.

Sırayla bir takım şeyler yüklenecek. Bunu aşağıdaki gibi takip edebileceksiniz. En sonunda, Package installation finished succesfully yazısını görünce işlem tamamdır.

rockbox türkçe kurulumu
Bu ekran tamamlanmadan hiçbir şey yapmayın.

Cihazınızı bilgisayardan çıkartıp kullanmaya başlayabilirsiniz. Rockbox, kısmen de olsa Türkçe dil desteği veriyor. Cihazı normal açma/kapama tuşundan açtığınız zaman Rockbox açılır. Eğer cihazı eski haliyle açmak isterseniz sol yönlendirme tuşu ile birlikte açma/kapama tuşuna basmalısınız.

Eğer memnun kalmayıp kaldırmak isterseniz yukarıda bağlantısını vermiş olduğum orijinal yazılımı (clppa.bin) cihazın içindeki her şeyi silip atın ve cihazı yeniden başlatın, hepsi bu…

Aklınıza takılan bir şey olursa sorabilirsiniz.

Scroll Up

Send this to a friend