"Enter"a basıp içeriğe geçin

Kategori: Rehberler

Ne, nasıl, ne şekilde yapılmalı ki?

Yasaklı sitelere yasal giriş rehberi (VPN ile)

Selam genç adamlar ve genç kadınlar. İnternetin geldiği bu boyutta, günümüz çağında, hâlâ bir şeyleri engelleyerek, kapatarak, yok edebileceğini zanneden zihniyet tarafından yönetilebilmenin verdiği acı ve boktan duygusuyla yazıyorum. Yasaklı sitelere aşağıda anlatacağım yöntemle her platformda özgürce dolaşabileceğiz. Artık DNS değiştirmek de işe yaramıyor. DNS adreslerini engellemişler. IP bazlı engelleme yapmışlar. Bu da demek oluyor ki, Türkiye’den tüm girişler durdurulmuş. Bu nedenle kendimizi farklı şekilde gizleyerek VPN ile girmeye çalışmalıyız. Ama gözünüz korkmasın, birkaç basit program veya eklentiyle bu işi halledeceğiz.

Sandisk Sansa Clip+ için Rockbox kurulumu

Rockbox, müzikçalarlar için geliştirilmiş olan ücretsiz açık kaynak bir yazılım, bir nevî işletim sistemidir. Peki Rockbox ne yapar? Cihazının sesini -her anlamda- değiştirir. Gerek yükseklik gerekse kalite olarak. EQ (ekolayzır) desteği sunar. İçinde ufak tefek uygulamalar ve oyunlar barındırır. Kısacası müzikçalarınızın içinden küçük bir canavar çıkartır.

rockbox

Sansa Clip+‘ya Rockbox yüklemek oldukça basit. Birkaç adımdan oluşuyor. Yükleme öncesi, cihazımızı açıp şu yolları izliyoruz:

Settings (Ayarlar) > System Settings (Sistem Ayarları) > USB Mode (USB Modu) > MSC

Rockbox kurulumu

Şimdi resmi siteden kurulum programını indiriyoruz. RockboxUtilitiy-v1.x.x tarzı bir zip dosyası inecek. Bunu masaüstüne çıkartalım. İçinden çıkan programı çalıştıralım. Şimdi resimler eşliğinde nasıl kurulacağına geçelim. Tabii bu arada, cihazını USB kablosu ile bilgisayara bağlayın.

Youtube player embed’ini beyaz yapma

Normalde Youtube’dan sitenize eklediğiniz videolar Youtube’un varsayılan embed (gömme) rengi olan siyahtır. Yani youtube.com‘daki oynatıcının aynısıdır. Ama sitesi benimki gibi daha çok beyaz ağırlıklı olanlar için sitede herhangi bir yazıda gömülü olan bu siyah Youtube player çok garip kaçar. Beyaz ve tonlarının ortasında kapkara bir şey biraz görselliği de zedeliyor.

Bu Youtube oynatıcısını beyaz şekilde gömmek ise gayet kolay. Youtube’dan alacağımız embed kodunun içeriğine sadece birkaç harf eklememize bağlı. Öncelikle videomuzun embed koduna ulaşalım.

Scroll Up

Send this to a friend