"Enter"a basıp içeriğe geçin

iOS 11 genel bakış ve detaylı inceleme

WWDC 17’de Apple’ın iPhone, iPod touch ve iPad’ler için geliştirdiği mobil işletim sistemi iOS’in yeni sürümü iOS 11 duyuruldu. Peki iOS 11 neler getirip neler götürüyor? Tüm Apple mobil cihazlarına gelecek mi? Teknik özellikleri neler? Getirdiği yenilikler, kolaylıklar ve dahasını bu yazımda dilim döndüğünce size aktarmaya çalışacağım.

İlk olarak belirtmem gerekiyor ki, WWCD 17’deki sunum beklentimin ötesindeydi. En fazla birkaç rötuş yapıp bırakırlar diye düşünürken iOS hafiften bir başkalaşım geçirmiş. Yıllar yılı yolunu gözlediğim adam akıllı bir dosya uygulaması, özelleştirilebilir kısayol/denetim merkezi ekranı, upuzun bir aranın ardından değişen App Store tasarımı, tek elle klavye kullanma ve dahası. Bu arada, incelememi iPhone 5s üzerinde yapıyorum, yaklaşık üç buçuk yıldır bu cihazı kullanıyorum ve bu telefon parçalanasıya kadar da kullanmaya niyetim var.

iOS 11 ile birlikte gelen yenilikler

iOS 11 sistemi yoruyor mu, iPhone 5s ile kasmadan kullanabilir miyim diye soranları görüyorum daha şimdiden. Buna cevap vermek için henüz çok erken. Çünkü bu daha developer sürümü. Bir beta sürümü bile değil. Üzerinde bir sürü eksik gedik var ve kullanılmak için pek de mantıklı olmayan bir sürüm. iOS 11’in iPhone 5s ve daha güncel cihazlar üzerinde nasıl çalıştığını ancak sonbahara doğru söyleyebiliriz. Çünkü iOS11 2017 Eylül gibi indirmeye sunulacak. Daha fazla lafı uzatmadan hemen incelemeye geçelim.

Özelleştirilebilir denetim merkezi

Nihayet muradımıza erdik. Böyle diyorum, çünkü denetim merkezine mobil veri açıp/kapatma seçeneği sonunda eklendi. Artık denetim merkezinden sadece Wi-Fi, bluetooth, uçak modu değil mobil veriyi de açıp kapatabileceğiz. Ayrıca bunun yanında kısayolları değiştirip kendimize göre ayarlayabileceğiz. Apple Music’te, Spotify’da veya başka bir müzikçalar uygulamasında müzik değiştirmek için başka sayfaya kaydırmadan aynı sayfa üzerinden şarkımızı değiştirebileceğiz.

iOS 11 denetim merkezi

Akıllanmış bir çocuk: Siri ve ufak tefek iki şey

Siri yaptığınız etkinliklere göre sizi daha iyi tanıyor, buna göre öneriler getiriyor. Mesela daha önceden Google’da “tavuk döner” diye aratmışsanız, Siri’ye bana yiyecek bir şeyler öner dediğinizde size yakınınızda tavuk dönercileri listeleyebilir. Artık Google Translate kullanmayı bırakabilirsiniz zira Siri bu tercümanlık işine de el atmış gözüküyor. Şimdilik sınırlı dillerle olsa da başka uygulamalara gerek kalmaksızın İngilizce’den farklı dillere tercüme yapabiliyor.

Düğmeyle kapatmaya alternatif olarak telefon içinden kapatma seçeneği de eklenmiş.

Hesap Makinesi uygulamasında birkaç görsel düzeltme yapılmış. Görünümü biraz daha modern bir havaya kavuşmuş diyebiliriz.

iOS 11 Siri

Tasarımı yenilenen App Store

Sanıyorum iOS’in Android’le kıyaslanınca en öne çıkan özelliği geniş uygulama yelpazesidir. Ama bunu yönetmek de bir o kadar önemli. Milyonlarca uygulama barındıran App Store baştan aşağı yenilenmiş. Eklenen “Bugün” sekmesinde günün uygulaması ve ilginizi çekebilecek uygulamalara yer veriliyor.

iOS 11 App Store

Herhangi bir uygulamanın sayfasına girdiğinizde eskiden nispeten karmaşık ve gizli saklı duran uygulama bilgileri, en aşağıda ve derli toplu şekilde iliştirilmiş. Her uygulamada, yaş sınırlandırması, App Store sıralaması, değerlendirmesi gibi özellikler ekli durumda. Her kategori için ayrı ikon eklenmiş durumda. Uygulamalara yapılan yorumlar ve geliştiricilerin yorumlara verdikleri cevaplar aynı kısım içerisinde gösteriliyor. Birkaç ufak tefek detay daha var ama hepsine değinmiyorum dişe dokunur olmadığı için.

iOS11 App Store

Merhaba “Dosyalar”

Şahsi olarak benim en çok istediğim şey sonunda geldi diyebilirim. iPhone kullananlar bilirler ki internette çok işlerine yarayacak bir dosya bulduklarında doğrudan telefonlarına aktaramazlar. Anca fotoğraf veya PDF dosyası kaydedebilirler. Kaydedebilir-di diyorum, çünkü artık bu maziye karışacak gibi duruyor. Dosyalar uygulamasıyla iOS 11 cihazlarına bir dosya yöneticisi geliyor. Ayrıca önceden var olan iCloud Drive uygulaması Dosyalar’a dahil oluyor.

iOS 11 Dosyalar uygulaması

Yazılar kalınlaşmış mı ne!?

Aynen öyle olmuş. Genel olarak sistem fontu kalın hale bürünmüş. Arama ekranında, mesajlarda, ayarlarda, kısacası tüm sistemde. Numerik tuş girme ekranı da eskisine göre her tuş kenarı yuvarlatılmış şekilde değiştirilmiş. Pil simgesi ufaktan değişmiş. Sinyal çubuğu, eski Nokia telefonlarda görmeye alışmış olduğumuz artan çubuğa evrilmiş.

iOS 11 genel özellikler

Özelliklerle dolan taşan Notlar

Notlarda kalın, italik yazma vs. özelliklere diğer metin biçimlendirme özellikleri eklendi. Üçüncü parti yazılımlarla yapılabilen belge tarama özelliği varsayılan özellik haline geldi. Taranan belgelere imza atma, metin ilave etme gibi eklemeler. Ayrıca el yazısıyla not alma gibi bazı Android üreticilerinin yıllar yıllar öncesi eklediği bir özellik de gelmiş.

iOS 11 Notlar uygulaması

Başka neler neler

Maps uygulaması da yeniliklerden kaçamamış. Yine ufak arayüz güncellemeleri gelmiş. Ayrıca bazı yerler için iç mekan haritaları da eklenmiş.

Uygulama çekmecesinde ana ekran olayı gitmiş, ana ekrana gitmek ya Home tuşuna basacaksınız ya da uygulama çekmecesinde herhangi boş bir alana.

App Store, iTunes, Hesap Makinesi vs. uygulamaların ikonları daha modern bir görünüme kavuşmuş.

iOS 11 özellikler

Şimdilik iOS 11’e ilişkin yeni gelen özellikler bu şekilde. Unuttuğum veya eklemeyi es geçtiğim şeyleri yorumlarda belirtebilirsiniz. Bunun yanında hangi cihazların iOS 11 alacağına değinmekte fayda var. iPhone olarak 5s’ler güncellemeyi alan en eski cihazlar olarak görünüyor. iPhone 5s’in 2013 Eylül’ünde çıktığını düşünürsek 4 yıllık bir güncelleme desteği fena gözükmüyor. Tam listeye de şöyle göz atalım:

iOS 11 uyumluluk listesi

iOS 11 uyumlu cihazlar

 • iPhone 7 Plus
 • iPhone 7
 • iPhone 6s Plus
 • iPhone 6s
 • iPhone 6 Plus
 • iPhone 6
 • iPhone SE
 • iPhone 5s
 • 12.9″ iPad Pro
 • 10.5″ iPad Pro
 • 9.7″ iPad Pro
 • iPad Air 2
 • iPad Air
 • iPad (5. nesil)
 • iPad mini 4
 • iPad mini 3
 • iPad mini 2
 • iPod touch (6. nesil)
Scroll Up

Send this to a friend