"Enter"a basıp içeriğe geçin

Birinci baskı/imzalı kitap takıntısı

Aslında 1. baskı kitap arayışım için bir takıntı mı yoksa bir saplantı mı desek, hangisi tam olarak doğru olur, bilemiyorum. Ama bu olayın ben de giderek farklı bir hal almaya başladığını söyleyebilirim. Sırf bu yüzden almadığım dolayısıyla da okuyamadığım kitaplar oldu.

Ha, tabii ki her kitapta bu arayışım yok. Özellikle sevdiğim yazarlar için bu kuralı uyguluyorum. Zaten onlar da bir elin parmaklarını geçmediği için sorun yok. Sorun şurada ki, bir elin parmaklarını geçmeyen pek sevgili yazarlarımın bir sürü kitabı olunca, ve bu kitapların neredeyse hepsi de benim dünyaya teşrifimden 20-30 yıl önce neşredilince… İşler orada birazcık karışıyor işte.

Hangi yazarların birinci baskı kitapları

Şu sıralar tek amacım, fikir hayatımı en çok etkileyen adam olan Atsız‘ın tüm kitaplarının 1. baskılarını bulabilmek. Ama bu o kadar zor ki. Bazılarını hiçbir şekilde bulmana imkan olmuyor, bazılarını ise fiyatlarından dolayı almaya. Mesela Atsız’ın çıkarmış olduğu “Atsız Mecmua” adlı derginin tam takımı (17 sayısı) 1.700 TL. Şimdi ben bunu bu öğrenci halimle nasıl alabilirim? Her şeyi geç, diyelim ki şu lanet olası fakülteden mezun oldum ve öğretmen olarak da atandım. E peki, yine de nasıl alınır bu?

Şimdilik ufak ufak birinci baskı kitap arşivimi tamamlamaya gayret ediyorum. Mesela Atsız imzalı 1. baskı Ruh Adam kitabını, kredi kartına 5 taksitle aldım. Fiyatını sormayın, söylemem. Kredi kartıyla da kitap alınır mı demeyin oluyormuş demek ki. Yazımı somutlaştırmak için birkaç birinci baskı kitabımı ekleyeyim en iyisi…

Atsız imzalı kitap bulmak da pek kolay olmadı. Ama bulduğum kitap hem 1. baskı hem Atsız imzalı hem de en sevdiğim roman olan Ruh Adam olması… Bundan iyisi Şam’da kayısı. Hem de kitabın kondisyonu da çok iyiydi. İşte yukarıda dediğim 5 taksitle aldığım kitap da bu. Fazlasıyla değdi tabii, orası ayrı. Ruh Adam demişken, kitap hakkında yazdığım yazıma da göz atabilirsiniz →

Birinci baskı kitap ile ne yapıyorum

Peki ben bu 1. baskıları alıp ne yapıyorum? İlk olarak alıp güzelce incelerim. Üzerine alınmış notlar vs. var mı diye. Sonra kondisyon durumlarına göre, çeşitli dosya kağıtlarına koyarak istifler ve arşivime kaldırırım. Şimdi düşünüyorum da, ileride, ileriki yıllarda bakınca kim bilir neler hatırlayacağım.

Şimdilik en büyük derdim para, onu da hallettim mi tamamdır. Bir de şu işgüzar sahaflar olmasa on numara… İşte benim takıntım böyle. 1. baskı kitapların atmosferi, kokusu bir başka… Her ne kadar bu işin koleksiyoneri olmasam da kendi çapımda ufak bir arşivim var, ben bu küçük arşivimle de mutluyum.

Scroll Up

Send this to a friend