"Enter"a basıp içeriğe geçin

Efsane dizi #1: Yedi Numara

Türk yapımı diziler nedense beni pek sarmaz. Ama bu hepsi için geçerli değil tabii. Bir aralar TRT cidden kaliteli işler yapardı. Haa, şu anda da pek fena yapımları yok ama ne bileyim pek o eski ruhu göremiyorum. Belki de çocukluğumun vermiş olduğu hisle olsa gerek çocukluk zamanlarında izlediğim dizilerin yeri bende bir farklıdır. Yedi Numara da bunlardan biri…

Yedi Numara

TRT 1’de 2000 ile 2003 yılları arasında 3 sezon yayımlanmış olan diziyi bilmeyen pek yok gibi. Türü komedi, hatta saçma (absürt) komedi de diyebiliriz. Konusuna değinmek gerekirse; üniversite okumak için yurdun farklı yerlerinden gelen 4 şehirli kızın ve 3 köylü erkek öğrencinin rastlantılar sonucu aynı eve düşmeleri, aralarında çatışma, çatışmanın ileride kendini uyum/dengeye bırakması ve birbiriyle ve çevreleriyle olan ilişkilerinde yaşadıkları zorluklar ana temayı oluşturuyor.

Yedi Numara dizisinin adı ise, bu gençlerin kaldığı evden geliyor. Evin numarası, 7. İlk 13 bölüm farklı sonraki bölümler farklı 7 numarada geçiyor. Bu ev, Zeliha ve Vahit adlı birbirine delice aşık olan orta yaşı aşmış fakat çocukları olmayan sevimli mi sevimli bir çifte ait. Zeliha’nın çocuk özlemini bu gençlerde gidermeye çalışıyor.

Karakterlerin tamamını saymak gerekirse, Zeliha ve Vahit dediğim gibi ev sahipleri. Haydar, Satılmış, Recep ise Vahit’in (Vahit Dayı) yeğenleri. Armağan, Rüya, Ayten, Cansu da şehirli kızlar. Vahit bakkal işleten kendi halinde geçinip giden birisidir. Zeliha da kocasına yardım eden, olağan tipik bir ev hanımı. Her şey 7 numaranın öğrencilere kiraya verilmesiyle başlar. İlk başlarda birbirleriyle hiç anlaşamayan şehirli ve taşralı öğrenciler gel zaman git zaman birbirleriyle anlaşmaya, ötesinde de birbirleri olmaksızın bir şey yapamamaya başlarlar. Daha fazla anlatmayayım da izleyin artık.

Her bölüm 40 küsür dakika. Günümüz dizileri gibi iki saat değil, bu da kaliteyi arttıran başka bir etken.

Dizinin tüm bölümlerine şu site (7numara.wordpress.com) üzerinden veya Youtube üzerinden aratarak erişebilirsiniz.

Scroll Up

Send this to a friend