"Enter"a basıp içeriğe geçin

Çağımda yaşayıp çağını aşanlar: Efsane Adamlar

Bi’ efsane vardır, yaşamış ve göçmüş, bi’ de efsane vardır halen hüküm süren. Göçüp gitmiş olanlara bir kenara bırakalım şimdilik, günümüzdeki efsaneler bu yazının konusu. Çağını aşan, delip geçen, çağımızda yaşayıp ileriye götürenler… Tabii sadece Türklere değineceğim, diğerlerini pek bilmiyorum, bilmek de pek umrumda değil sanırım.

Hani birileri ölüp gider, ve sırf öldüğü için efsane ilan edilir ya da bir takım gruplarca sadece o grubun görüşünü yansıttığı için efsanedir. Bu “liste”m gerçekten öyle olduğu için efsane olanlar. Ölmeden, birilerinin görüşlerini dile kadıköy escort getirmeden, birilerine yalakalık veya herhangi bir şey yapmadan çağını aşanların bir listesidir.

bülent ortaçgil

Efsane Adamlar

Bülent Ortaçgil: Yaşayıp da sözünü, şarkısını en iyi söyleyen adam desem yanılmış olmam sanırım. Hiç bilmeyen biri bile, en aşağı dört-beş şarkısını bilir. O denli içimize işlemiştir. Gerek sanatı gerekse hayatı, popülerliğe değil tınılara adanan bir hayat, bu adamın özü. Çağımın efsane söz yazarı/sanatçısıdır!

ismet özelİsmet Özel: Görüşlerine zerre katılmasam da, sürekli kendi hakkında abuk subuk şeyler söylese de adam bu vakitte şair olmayı başarabilmiş tek kişidir benim gözümde. Televizyondaki tartışma programlarındaki saçmalıklarını saymazsak vs. falan, adamın sadece şair yönüne eğilirsek babadır! Hatırlarım lise yıllarında hocamız sınavda sormuştu, ben içerlemiştim hocaya, neden böyle bir “herif”in şiiri sorulur diye, gençlik işte, kanımız deli. Yeni yeni adamı keşfediyorum. Çağımın efsane şairidir!

erkan oğurErkan Oğur: Hani Farid Farjad için “kemanı ağlatan adam” derler ya, Farjad, Erkan Oğur’un yanında halt yemiş. Telli ve yaylı çalgılar konusunda gelmiş geçmiş en iyi adlardan biri. Kopuz, bağlama, ud, klasik gitar, özellikle de perdesiz gitar. Hele bir Mor Dağlar’ı da vardır ki, binlerce kez dinlenilesi… Ama tabii diğer güzel şeyler gibi bu da Türkiye’de değer görülmeyen şeylerden… Çağımın destansı enstrümanistidir!

bülent korkmazBülent Korkmaz: Çocukluğumun unutulmazlarındandır. Galatasarayın, tarihinin -neredeyse- en iyi kadrosuna sahip olduğu dönemlerde, büyük kaptan, adeta bir devdi. Şu ana kadar da onun gibi bir savunma oyuncusu görmedim. Maçtayken adeta bir savaşçıydı. Kırık kolla oynadığı maçı da hatırlarsınız. Çocukluğumun kahramanı, asrımın efsane kaptanı, çağımın efsane sporcusudur!

ilber ortaylıİlber Ortaylı: Tarafsız duruşu, hükûmet olan herkese yaranmak gibi çağının diğer “aydın”larına göre bir derdinin olmaması, milliyetçi olduğunu iddia eden partinin siyaset okulundaki konuşmasında bile o partiyi eleştirebilmesi gibi meziyetleri olan değerli tarihçimiz. Sözünü bir kez olsun esirgediğini görmedim. Ayrıca benim gibi, her partiye “kıl” olması da hoşuma gitmiyor değil. Her şeyin ötesinde adam yahu. Çağımın efsane tarihçisidir!

Ölüp göçen çok çağını aşan var ama, yaşayan bu kadar aklıma geliyor. Üzülsem mi sevinsem mi bilemedim.

Peki ya sizin, günümüzde yaşayan efsanelere bir örneğiniz var mı?

Scroll Up

Send this to a friend