"Enter"a basıp içeriğe geçin

bi adam WordPress teması

Tekrardan selamlar, bir başka yazımda blogumda kullandığım temamın okuyucularım tarafından istendiğini, ve benim de kısa bir süre içinde temayı dağıtılabilir hale getirip indirmeye sunacağımı belirtmiştim. bi adam WordPress teması, huzurlarınızda!

En nihayetinde az buçuk adam kılığına sokabildim. Temamın adı, bi adambi adam teması, tamamiyle Elegant Box teması üzerine inşa edilmiş bir temadır. Sıfırdan kodlanmamış, mevcut temanın düzenlenmesiyle oluşturulmuştur. Minimalizm <sadelik ve basitlik> ön planda tutulmuştur. Ağırlıklı olarak boz (gri) ve koyu mavi tercih edilmiştir.

Elegant Box’ın neredeyse ellenmeyen kısmını bırakmadan her yerini göze nasıl daha iyi hitap edebilir diye düşünerek düzenledim. En temelde, genişlik kısıldı. Ve kompakt görünmesi sağlandı. Temanın kendisinde olmayan, devamını oku ve yazı bilgisi seçenekleri eklendi. Sosyal ağlarda paylaşma butonları aynı şekilde eklendi. Sitenin tamamında font kullanımı değiştirildi. Yorum kısmına çeki-düzen verildi. Header’e resim <logo> eklendi. Bunun gibi hatırlayamadığım yüzlerce farklı şey…

Bu arada CSS/xHTML bakımından hatasızdır. Gereksiz ve fazlalık olan her şeyi elimden kaldırmaya çalıştım.

Nasıl kurarım?

Herhangi bir WordPress temasını nasıl kuruyorsanız, aynen o şekilde. Ya WordPress panelinden,

Görünüm > Temalar > Temaları Yükle

Ya da dosyanın içinden çıkan bi-adam klasörünü sitenizde,

public_html/wp-content/themes

Yolunu izleyerek bu klasör içerisine atarak. Sonra da tabi panelden etkinleştiriyorsunuz.

Logoyu nasıl değiştiririm?

FTP’nize girerek temanın yüklü olduğu klasöre, logo.png adında genişliği 150, yüksekliği 25 piksel olan bir resim yüklemeniz yeterlidir.

Temaya özel seçenekler neler?

WP panelinizden Görünüm > Tema Seçenekleri kısmına gidin. Google Analitycs kodunu buradan ekleyebilirsiniz. Twitter adresinizi ekleyip sağ üstte Twitter’ınızın görünmesini sağlayabilirsiniz. Veya olduğundan farklı bir RSS adresi tanımlayabilirsiniz. Sağbarın altına veya üstüne HTML formatında bir şeyler koyabilirsiniz. (Bunların tamamı, Elegant Box’ın kendi özelliği zaten.)

Demo

bi adam WordPress teması
bi adam WordPress teması

İndir

Düzenlemiş olduğum bu temayı tabii ki ücretsiz dağıtıyorum, karşılığında sizden tek ricam, altçubuktaki (footer) bi adam linkine dokunmamanız. En azından vermiş olduğum bir takım emeğin karşılığı olarak bırakabilirsiniz sanıyorum.

bi adam WordPress teması

Güncelleme geçmişi

1.0.1 – Internet Explorer uyumsuzluk sorunu giderildi.

1.0.2 – Alt sayfalardaki resimlerin görünmemesi çözüldü.

Diğer

Sitenin illa ki bir takım eksiği-gediği vardır. Ama şu anlık gözüme çarpan bir şey yok. Eğer ola ki, bir hata görürseniz veya temaya şu ad eklensin, şu çıkarılsın, şöyle olursa daha iyi dediğiniz şeyler varsa yorum olarak belirtebilir. Büyük bir memnuniyet duyarım. Ayrıca temayı kullanacak olan arkadaşlar yorumlarıyla desteklerse sevinirim.

Eklentiler

Sağ taraftaki sosyal medya ikonları için eklenti kullanmadım. HTML ile yaptım. Açılır/kapanır bölümler için Collapsing Categories, son yorumlar için WP-Recent Comments, yorumlama ve arşiv kısmı içinse Jetpack eklentilerini kullanıyorum.

Scroll Up

Send this to a friend