"Enter"a basıp içeriğe geçin

ASUS ultrabook UX32VD incelemesi

5 yıllık masaüstü bilgisayarımın –neredeyse– parçalanmasıyla birlikte yeni bi’ bilgisayar arayışına girmiştim. Tabii tercihim dizüstü olacaktı. Taşınabilir güzel bir şeye ihtiyacım vardı. Hemen arayış içerisine koyuldum. Gerek forumlarda okuduğum incelemeler gerekse bizzat gidip teknomarkette kurcalamamın verdiği kanaatle ASUS’ta karar kıldım. Tam olarak modeli, ASUS ultrabook UX32VD – R3014.

asus ux32vd

Ultrabook denen sınıfa ait. Bildiğiniz dizüstü bilgisayar; farkı tasarımı ve ağırlığı sadece. Yenice bilgisayar alacaklar veya bu ürünü merak edenler için kısa bir inceleme fena olmaz. Teknik özelliklerinin yanında kişisel yorumlarıma da yer vereceğim. İlk olarak kabataslak, teknik özelliklerine ASUS’un resmi sayfasından göz atabilirsiniz.

Ürünün en çok vurgu yaptığı şey, tasarım ve taşınabilirlik. Bunları ön plana çıkarırken diğer özellikleri es geçmemişler, meraklanmayın. Hepsine bir aylık UX32VD kullanıcısı olarak değineceğim.

ASUS UX32VD teknik özellikler

İşlemci ile başlayalım: Intel’in 3. nesil i5 işlemcisini kullanıyor. Tam modeli 3317U. 1.7 GHz hızında çalışıyor. Bu rakam bi’ çoğunuz için düşük gelebilir. Fakat gerçekte 2 sanalda da 4 çekirdekli bir işlemci olduğunu unutmayın. Ayrıca Intel’in Turbo Boost adını verdiği teknolojiyle ihtiyaç duyulan zamanlarda kendiliğinden 2.6 GHz‘a kadar çıkabiliyor. Ben yaklaşık bir aylık kullanımımda bir sorun yaşamadım. Gayet hızlıydı.

Ekran ve ekran kartı derseniz, öncelikle işlemciyle bütünleşik olan HD4000 grafik kartı var ama bu çoğunuza yetmeyecektir. Bir de yanında nVidia‘nın GT 620M ekran kartı var, 1GB. Bu ekran kartı başlangıç ve orta seviye oyunlar için, hatta ileri seviye oyunları temel ayarlarda oynamak için yeterince iyi sayılabilecek bir kart. Ekranımız 13,3 inç. Bu benim için büyük nimet, taşınabilirlik açısından çok iyi. Haa, başta alışamadım ben mesela. Çünkü 21 inç koca ekrandan 13,3 inç ekrana geçince insan afallıyor tabii doğal haliyle ama zamanla alışıyorsunuz. 1366*768 piksel. 13,3 inç bu oran ideal bir oran diyebilirim. Yani pikselleri öyle fazla fark edemiyorsunuz, tabii ekranın içine girmezseniz.

asus ux32vd inceleme

İşletim sistemi, Windows 8 olarak geliyor. Tamam, en son çıkan, eyvallah da, sanki olmamış gibi bu. Ne bileyim bir aydan beridir kullanıyorum hala tam olarak alışamadım, mesela hala Başlat ögesinin eksikliğini çekiyorum. Bu işletim sistemi bilgisayarlardan çok dokunmatik ekranlı tabletler için yapılmış sanki, öyle bir havası var.

Bellek (RAM), 6 GB olarak geliyor. 2 GB’ı anakart üzerine gömülü yani değiştiremiyorsunuz ama 4 GB olan kısım değiştirilebiliyor. O 4 GB yerine 8’lik bellek alıp takabilirsiniz. Gerek var mı derseniz, bence yok. Şu ana kadar RAM kullanımında en fazla üç küsürleri gördüm. İleride olur da şartlar gerektirirse en azından yapabileceğim bir şeyler var, bu iyi bir şey. Ayrıca çoğu dizüstünün aksine çalışma frekansı da 1600 MHz. Piyasada hala 800 MHz belleğe sahip dizüstüler olduğunu düşünün bir de! DDR3 olduğunu söylemeye gerek bile duymuyorum.

Depolama, 500 GB disk vermişler. Aslında bu bana biraz az geldi ne yalan söyleyeyim. En azından 750 GB yapsana arkadaş! Bir de 24 GB SSD var ama adam akıllı kullanamıyoruz onu. Sistem kullanıyor, uyku modundan hızlıca uyanmak cart curt için falan. 5400 RPM hızında. Bu da 7200 RPM olsa iyi olacaktı.

Bağlantı noktaları, 3 tane USB 3.0 girişi, HDMI girişi, mini VGA girişi, kulaklık/mikrofon girişi, MMC/SD kart okuyucu.

Ses konusu da iyi, Bang & Olufsen IyCEpower adlı bi’ teknolojiyi barındıran hoparlörler var. Sesin yüksekliği falan tatminkar düzeyde, ayrıca berrak bi’ çıkış var.

Ağırlık/boyut, en iddialı olduğu konulardan. 1,45 kg sadece. Her yere dilediğinizce götürebilirsiniz. Boyutları da 325 x 223 x 5.5 ~18 mm. Cihaz ince, bildiğiniz ipince.

asus ux32vd ultrabook

Aksesuarlar, yanında şık bir kılıf bir nevi taşıma çantası veriyorlar. İnternete kabloyla bağlananlar için bir adaptör, şarj etmek için adaptör, mini VGA adaptörü, kullanım kılavuzu, Windows 8 kılavuzu…

asus ux32vd aksesuarlar

Artılar ve eksiler

Klavyesinin ışıklandırmalı olması. Macbooklardan alıştığımız bu olay gerçekten büyük nimet. Hele benim gibi geceleri ışıksız ortamlarda çalışıyorsanız on numara bi’ şey ışıklandırmalı klavye. Dokunmatik fare yüzeyi (touchpad) çok hassas. Çoklu dokunma desteklediği için, günümüzdeki akıllı telefonların ekranı gibi düşünebilirsiniz. Ağırlığı, inceliği, dış yüzeyi… Alüminyum dış yüzey cihaza ayrı bir hava katıyor.
Gerçi dizüstülerinden çoğunda yok ama ben dizüstümün ekranının sonuna kadar açılmasın yani klavye ile aynı hizaya gelmesini isterdim. Bazen gerekli oluyor. Hafıza kartı okuyucusu yalnızca SD, MMC okuyor. Halbuki Memory Stick Pro Duo okumasını da beklerdim, tabii diğer kartları da. Çabuk toz kapıyor, buna bi’ çare bulmalı! Haftada bir silesim tutuyor.

Son olarak değinilmesi gereken bir nokta

Bilmeyenler için de belirteyim, cihazda optik (DVD falan) sürücü yok. Ultrabooklarda zaten olmuyor, ayrıca olsa da bu kadar ince bir alete sığmazdı sanırım.

Aklınıza takılan bir şey olursa yorum olarak sorabilirsiniz. Elimden geldiğince yanıtlamaya çalışırım.

(Tahmin edebileceğiniz üzere fotoğraflar, internetten derlemelerden oluşuyor. Henüz adam akıllı bir fotoğraf makinem olmadığı için kendim çekemedim. Fotoğraflardakilerle birebir aynısı, temsili falan değil.)

Scroll Up

Send this to a friend